Bezpečnosť na cestách

0
773
pozretí
Bezpečnosť na cestách

Každé stretnutie s novým človekom je brána do iného sveta. Prinesie nový pohľad na život, emócie, vytvorí spomienky. Poďme sa postarať o to, aby boli pozitívne!

Kamkoľvek kráčaš, kráčaj sebavedomo.

Nikto si na teba netrúfne, ak už od začiatku pôsobíš, že vieš, kam smeruješ.

To sa pravdaže ľahko hovorí, keď práve vystúpiš z vlaku, či stopnutého auta, v noci a na neznámom meste.

V prvom rade sa preto snaž takéto situácie predvídať a adekvátne sa na ne pripraviť.

Dopredu si zisti, kam budú tvoje kroky smerovať, využi GPS, napríklad MAPS.ME, na zistenie trasy či polohy svojho cieľa. Ak sa rád túlaš bez GPS, po vystúpení kráčaj sebaisto aspoň za prvý roh. Tam si už potom kľudne študuj mesto, mapu či pýtaj sa na cestu.

Železničné stanice bývajú terčom rôznych ľudí a ty nechceš, aby o tebe vedeli, že nevieš, kam smeruješ.

Tí ľudia nie sú zlí. Ak by si k nim pristúpil sebaisto a opýtal sa na cestu, istotne ti dobre poradia. Radi však využijú rôzne pasce na turistov, keď vycítia príležitosť. Tak im ju nedaj!

Čo mať pri sebe

Falošná peňaženka s pár drobnými plná starých kreditiek je užitočná vec. Poďme sa však podívať na to, čo by mala obsahovať tá skutočná.

Obvykle pri sebe nenosím veľkú hotovosť. Keď ju však mám, rozdelím ju do menších bankoviek a tie rozmiestnim rôzne po ruksaku.

Malé bankovky nelákajú pozornosť a ani v zmenárni na ulici neriskuješ, že ti nebudú mať vydať.

Na debetnej karte si nastav rozumné limity a zotri si CCV číslo zo zadnej strany. Tie 3 čísla si určite zapamätáš a v prípade, ak by ti niekto ukradol kartu, nemá ju ako použiť.

Bezpečnosť na cestách. Vymazané ccv číslo
Vymazané ccv číslo

Nôž, sprej či iné chladné zbrane iste pomôžu, keď je najhoršie. Na ich reálne použitie by som sa však nespoliehal. Dobrého lupiča robí moment prekvapenia a možno budeš prekvapený sám zo seba ako budeš vo vyostrenej situácii reagovať.

Nauč sa cudzí jazyk!

Ak je to možné, vyhni sa rozprávaniu v angličtine. Nič neláka pozornosť viac, ako turista hovoriaci anglicky s nápadne ukrytou ľadvinkou plnou dokladov a peňazí, drahým fotoaparátom na krku. Preto, ak je to možné, nauč sa cudzí jazyk alebo aspoň základy. Ak už ti aj nikto rozumieť nebude, aspoň sa zasmejete a smiech je kľúčom k priateľstvu.

Ja som prešiel Čínu s dvomi vetami. Yo mei you row ? – obsahuje mäso ? a Niš džunko re ma ? Túto doteraz neviem poriadne vysloviť, no znamená – si Čiňan ? Pýtať sa ju Čínanov v Číne, bolo vždy zdrojom zábavy!

Ak máš pri sebe drahú elektroniku nevyťahuj ju na každom kroku. V niektorých krajinách je, žiaľ, stále západný turista chodiaca peňaženka a ukazovaním elektroniky môžeš niektorých ľudí provokovať.

Ak máš drahý telefón, obaľ si ho do krytu, v ktorom nie je tak nápadný. Fotoaparát maj po ruke, no vyťahuj ho len účelovo. Rovnako je užitočné mať obal bez lákavých nápisov Canon a podobne.

Záverom

Všeobecne však platí, že všetky situácie si v živote vytvárame sami. Ak ťa niekto okradol, skús porozmýšľať prečo sa to stalo. Možno si príliš lipol na veciach, ktoré máš alebo naopak, správal si sa k nim ledabolo. Už toho neľutuj. Čas od času sa to môže stať každému. Hlavne sa nehraj na hrdinu, niekedy sa to síce môže vyplatiť, no ako iste vieš, veci si môžeš vždycky zaobstarať, no tvoje zdravie za to nestojí.

Ak sa ti podarí asimilovať myšlienku, že si v danej krajine doma a nikto si na teba nemá právo čo trúfať, máš vyhrané. Pomôže ti kráčať a jednať sebavedomo tak, aby si toho spoznal čo najviac, zároveň pred druhými nemal na sebe nálepku turistu.

Na koniec, všetci sme ľudia a žijeme na jednej zemi, takže stačí tento fakt prijať a spoliehať sa na svoju intuíciu. Ak je dobre idem, ak nie, idem tam, kde dobré je!

Veľa šťastia a príjemných zážitkov želám 🙂