Jazero Bajkal ( kompletný sprievodca )

0
1096
pozretí
Jazero Bajkal

Mystické, čisté, hlboké a chladné. Aj také je sibírske jazero Bajkal.

Najhlbšie a najčistejšie jazero sveta so svojím jedinečný ekosystémom a všadeprítomným šamanizmom má svoju magickú atmosféru, ktorá ťa určite pohltí.

Ako sa dostať k Bajkalu

V podstate existujú 2 najvyužívanejšie cesty. Po zemi, napríklad Transibírskou magistrálou alebo letecky z Moskvy do Irkutska. Tá prvá, bude rozhodne trvať dlhšie, no som presvedčený, že to bude pre teba zážitok. Dôvody prečo, nájdeš napríklad aj v tomto článku. Ak však chceš navštíviť len jazero Bajkal, dopraviť sa letecky bude dobrá voľba. Finančne to bude vychádzať veľmi podobne.

Čo na Bajkale navštíviť

Najpopulárnejšími miestami sú rozhodne dedinka Listvyanka a ostrov Olchon. Listvyanka sa nachádza cca 70 km severne od mesta Irkutsk a dá sa k nej pohodlne dostať mikrobusom z tejto autobusovej stanice.

Miesto v Marshutke si treba zarezervovať dopredu, či už telefonicky, alebo na mieste, kde stačí prísť a miestni šoféri vás sami oslovia. Vyrážať sa však bude až  vtedy, keď bude autobus plný. Po ceste je možné navštíviť aj múzeum sibírskej dediny, ktorá sa nachádza asi v 2/3 cesty.

Listvyanka

je východiskovým bodom pre turistiku na Bajkale. Nájdeš tam veľa turistických trás, sprievodcov a mapy či iné suveníry. Je tam možné aj ochutnať obľúbenú údenú rybu Omuľ a pozrieť sibírskeho tuleňa.

Jazero Bajkal, kamenná pláž v dedinke Listvianka
Jazero Bajkal, kamenná pláž v dedinke Listvianka

Múzeum sibírskej dediny

je rozsiahla zbierka zachovaných budov, prístreškov, ale aj hudobných nástrojov či iných historických predmetov. Je to veľmi príjemné miesto, ktoré je plné unikátnej histórie a rozhodne ho odporúčam navštíviť.

Jazero Bajkal, Múzeum sibírskej dediny
Múzeum sibírskej dediny

Ďalším miestom, ktoré si rozhodne nenechaj ujsť je ostrov Olchon.
Tento 73,5km dlhý ostrov sa nachádza asi 300km od mesta Irkutsk a dostaneš sa tam Marshutkou z rovnakej stanice ako do Listvyanky.
Samotná cesta na ostrov je zážitkom. Keďže mesto Irkutsk je položené nie celkom v mierom pásme, počas krátkej cesty na ostrov uvidíš, ako sa krajina postupne mení, stromy rednú až sa objavia široké pláne, suché stepi s vyschnutou trávou a v zime určite aj ukrutným mrazom.
Po pár hodinách marshutka dorazí do prístavu. Na ostrov nevedie žiaden most, a tak sú všetky autá dopravované trajektom. Cenu trajektu máš už v cene marshutky, no ak by si chcel ísť odtiaľ po vlastných, môžeš preskočiť nekonečnú radu čakajúcich áut a ísť priamo na trajekt. Jazda bude zdarma.

Jazero Bajkal, Trajekt na ostrov Olchon
Trajekt na ostrov Olchon

Mimochodom, v lete, ak by si mal v pláne sa v jazere kúpať a nie si veľmi otužilý, môžeš navštíviť jedno príjemné miesto, na ktoré nás pozvala ruská kamarátka. Je tam veľmi plytká voda aj niekoľko stoviek metrov, a tak je stále teplá. Je to široká piesočnatá pláž a je  vhodná aj pre rodiny s deťmi. V okolí je veľa chatiek, kde si chodia ruské rodiny oddychovať.

Ostrov Olchon

Po tom, čo sa dostaneš na ostrov, určite navštív dedinku Khužír. Nachádza sa asi 30km od trajektu, no keďže na ostrove nie je žiaden asfalt, cesta bude trvať pomerne dlho. Ak prejdeš na druhú stranu trajektom po vlastných, môžeš skúsiť stopovať. Buď však pripravený, že od teba môžu žiadať peniaze.
Do dediny Khužír bola elektrika zavedená len nedávno, takže aj jej infraštruktúra tomu zodpovedá.

Jazero Bajkal, Dedinka Khužir
Dedinka Khužir. Prašné cesty bez asfaltu.

Stanovanie je možné prakticky všade. My sme napríklad prvú noc strávili na detskom ihrisku, keďže sme na ostrov dorazili po polnoci a bola tam kompletná tma. Ráno nás potom prichýlil miestny farár, ktorý takto na svojom dvore ubytováva pocestných s vlastným stanom. Má tam tiež kuchynku, elektriku, wifi a vodu. Je ho možné nájsť na Couchsurfingu ako jediného na Olchone a aj keď rozpráva plynule anglicky, nečakaj, že ti na request odpovie. Osobne ťa ale veľmi rád privíta.

Jazero Bajkal, Stanovanie na detskom ihrisku
Stanovanie na detskom ihrisku

Pravdaže je na ostrove možné využiť aj komerčné ubytovanie. Ponuka je pestrá, od jednoduchých izieb po vcelku luxusné hotely. Rezervácia je možná cez klasické portály ako booking.com alebo priamo na mieste. Ubytovní je tam veľa, a tak by ani v lete nemusel byť problém s obsadenosťou.
Najznámejším miestom pri dedinke Khužír je rozhodne Šamanská skala, Šamanka ako ju volajú miestni.

Jazero Bajkal, Šamanská skala - Šamanka
Šamanská skala – Šamanka

Je to energetické miesto, kde sa pravidelne stretávajú Šamani z celého sveta. Ženy majú na Šamanku vstup zakázaný, pretože je tam silná energia, ktorá by mohla spôsobiť neplodnosť.
V okolí Šamanky je niekoľko krásnych miest, kde je možné sa kúpať. Voda je krištáľovo čistá avšak veľmi studená, takže tam vydržíš tak 15 minút. Nič ti ale nebráni vyjsť von zohriať sa a po pár minútach vbehnúť do vody zase.

Jazero Bajkal, Plávanie v Bajkale
Plávanie v Bajkale

Spoznávame ostrov

Ak máš čas a si trošku dobrodružnej povahy, odporúčam ti turistiku po ostrove. Bude to nádherný zážitok, keďže scenérie navôkol sú úchvatné. Zober si však so sebou dostatok vody, aj 7-10 litrov. V lete, keď je na ostrove veľmi horúco, vypiješ veľa vody a aj keď si stále obklopený vodou, väčšinou budeš prechádzať hrebeňom skalných zrazov, ktoré sú miestami aj 150m vysoké, takže dostať sa k vode môže byť časovo náročné aj nebezpečné.

Jazero Bajkal, Hlboké skalné zrazy pri pobreží
Hlboké skalné zrazy pri pobreží

My sme si z dôvodu nedostatku času zvolili možnosť prejsť ostrovom na marshutke. Z jej organizáciou nám pomohol Sergej, miestny farár a tak spolu s ďalšími Rusmi sme skoro ráno vyrazili na cestu. Šofér, náš sprievodca, rozprával zaujímavo, no len rusky, takže sme sa snažili čo to zachytiť. Na zaujímavých miestach sa stálo tak 15 minút, čo väčšine pasažierov stačilo na fotku, no my by sme tam vedeli ostať aj celý deň.

Jazero Bajkal, Skaly
Hlboké skalné zrazy, nekonečný Bajkal a nádherné prírodné scenérie opradené tajomnom a mystikou majú svoju silnú atmosféru.

Jazero Bajkal, Nekonečné pláže pozdĺž ostrova
Nekonečné pláže pozdĺž ostrova

Záver

Domáci hovoria, že na palube trajektu je cítiť, akoby človek zanechával na pevnine všetky starosti nášho sveta.
Pre mňa bol Ostrov Bajkal miestom, kde som si veľmi dobre oddýchol a mám z neho veľmi príjemné spomienky.
Prajem si, aby na teba pôsobil rovnako pozitívne!