Pôst ako prirodzená očista nášho tela

1
3377
pozretí
Pôst ako prirodzená očista nášho tela prázdny tanier

Pôst je obdobie, kedy si človek dobrovoľne odriekne jedlo. Je to prirodzená očista tela, ktorú je možné urobiť čiastočne, alebo úplne, podľa toho načo sa viac cítiš. Akokoľvek sa však rozhodneš, pokúsim sa Ti dať niekoľko typov, aby nebol pôst pre Teba utrpením, ale príjemnou očistou na ktorú sa budeš tešiť.

Prečo sa postiť ?!

Je veľa metód, akými sa dá udržiavať zdravie. Niektoré sú príjemne, iné viac drastické. Akokoľvek však pre teba pôst znie, ver že je to jedna z najprirodzenejších a zároveň najjednoduchších očist, ktorú môžeš svojmu telu dopriať.

Ľudské telo sa od toxínov dokáže očistiť chorobou alebo pôstom. Voľba je na každom z nás.

Pri pôste sa deje v tele neuveriteľné množstvo procesov. Žalúdok a črevá si oddýchnu a všetky vylučovacie orgány majú čas potrebný na spracovanie nahromadených toxínov. Pôstom sa môžeš vyliečiť prakticky zo všetkých chorôb práve tým, že umožníš organizmu aby aktivoval svoje liečebné procesy. Ak pôst budeš robiť správne, som presvedčený, že dosiahneš úspech po ktorom túžiš.

To znie dobre, poďme na to!

Nebudem Ti vravieť, že je to jednoduché. Dám ti ale jeden trik, ako si to uľahčiť.

Začni pôst ešte večer. Pokojne v noci ak s jedením nevieš prestať. Je niekoľko prípravných kúr, ktoré Ťa na pôst pripravia postupne, avšak z mojich skúseností stačí začať večer.

Dôvod je ten, že nech by si akokoľvek predtým nezdravo jedol, tvoj žalúdok bude mať do rána nejaký čas zotaviť sa. Preto ak vstaneš ráno, ideálne s východom slnka, už budeš mať za sebou 8-12 hodín pôstu. Pravdaže, Tvojou úlohou to bude vydržať do večera. Ak to vydržíš do času kedy si naposledy jedol, budeš mať za sebou 24 hodinový pôst. To je veľké víťazstvo! A ešte väčšie ak si sa postil prvý krát.

Takže, prišiel večer. Ty si možno trochu hladný, no rozhodne si nadšený zo svojho úspechu. Ak teraz namiesto jedenia pôjdeš spať, zajtra ráno budeš mať zase o 8-12 hodín pôstu viac. A to je úspech. Stačí si len ľahnúť.

Ráno Ťa čaká rovnaký rituál, nejesť do večera. Povzbudený úspechom prvého dňa to iste zvládneš. Bola by škoda zahodiť jeden deň pôstu, keď sa Tvoje telo práve začalo očisťovať. Večer zaspíš a už tu máme tretí deň pôstu.

Pôst ako prirodzená očista nášho tela most ku zdraviu a sile

Druhy pôstu

  • Jednodňový pôst je pre organizmus veľká úľava. Podľa môjho názoru by sa mal robiť často, tak ako to človek cíti. Pri podráždenom žalúdku, či prejedení je to výborná voľba.
  • Trojdňový pôst pomáha nastoliť prirodzenú rovnováhu v organizme, zmenší žalúdok, prečistia sa črevá a celkovo organizmus sa odľahčí. Tento pôst odporúčam pri očiste tela.
  • Viacdňové, týždenné či mesačné pôsty sú pre veľmi zanesené telo úľavou, ktorú nemôže prakticky nič nahradiť. Je tu však nutná istá prax a hlavne psychické naladenie.

Nemôžem si pôstom ublížiť ?

Oficiálne človek dokáže prežiť bez jedla 5 dní, avšak to je v prípade, že nemá pri sebe žiadne jedlo. Jeho psychiku zlomí práve ten fakt, že už nemá nádej.

Pri pôste je však tomu inak, človek je obklopený jedlom, no vzdáva sa ho dobrovoľne. To je práve ten rozdiel, ktorý je pre psychiku potrebný.

Pre postenie si vyhraď kľudné dni. Fyzická aktivita je mimoriadne vhodná, ale len taká, ktorú vieš kedykoľvek prerušiť.

Môj prvý pôst trval týždeň a počas jeho trvania som mal toľko energie, že som vládal sekať na stavbe drážky do steny. Bola to však len výpomoc a veľmi dobre som si uvedomoval, že to môžem kedykoľvek slobodne prerušiť a oddýchnuť si, ak by som sa necítil dobre.

Je nanajvýš nutné udržiavať si výbornú psychickú pohodu. Počas pôstu sa vyplavuje veľa toxínov, z ktorých môžu prísť aj silné depresie. Z toho dôvodu je fyzická aktivita nutná, avšak všetko s mierou. Ostatne, človek má obvykle väčšiu chuť podľahnúť jedlu doma pri chladničke než niekde vonku pri aktívnej činnosti.

Čo môžem jesť, piť

Jesť ideálne nič. Piť však treba a je to veľmi potrebné! Práve tekutinami sa budú toxíny z Tvojho tela vylučovať. Preto sa zásob kvalitnou a čistou vodou, aspoň 5 litrov denne!

Môžeš si do vody namiešať citrón či iné ovocie, ale len trochu. Nie toľko, aby to prinútilo tvoj žalúdok začať pracovať a vytvárať šťavy. Tie šťavy potom spôsobia, že budeš hladný a pôst prerušíš.

Pridať citrón či limetku však odporúčam. Je to príjemné a Tvojmu telu to pri očiste len pomôže. Citrón je síce kyslý, no v tele sa mení na zásaditý a tak pomáha neutralizovať kyslé toxíny a teda vyrovnáva acidobazickú rovnováhu tela.

Pôst ako prirodzená očista nášho tela limonáda citronová

Priebeh pôstu

Prvý deň telo ešte zotrvačne spracováva nahromadené zvyšky potravy. Tento deň môže byť pre človeka ktorý pôst skúša prvýkrát oboznámením s funkciami jeho tela. Nijako výrazne však nenaruší prirodzený harmonogram tela preto nie je čoho sa obávať.

Druhý deň už telo vie, že je to seriózne a pokiaľ je psychické naladenie pozitívne a človek vie že to robí dobrovoľne, telo začína s očistou. Vylučujú sa prvé toxíny. Telo sa odľahčuje.

Na tretí deň sa deje to isté ako počas druhého dňa, avšak intenzívnejšie. Pocit hladu pomaly ustupuje.

Štvrtý deň. Pocit hladu sa pomaly vytráca. Telo začína spaľovať nahromadené tuky, všetky kyslé toxíny a tie následne vylučuje.

Na piaty deň sa deje to isté, len vo väčšej miere. Pocit hladu sa vytráca. Človek cíti viac energie, je vnímavejší, nepotrebuje toľko spánku. Prichádza pocit ľahkosti a slobody.

Ako sa vrátiť naspäť ?

Začni s ovocím. Malé množstvo ale často. Ako prvé jedlo výborne poslúži kúsok banánu či jablka. A o pol hodiny zase. Ta vôňa a chuť bude jedinečná!

Pôst je aj ideálnym odrazovým mostíkom ku prechodu na živú stravu.

Pôst ako prirodzená očista nášho tela ovocie košik

Pôst a chudnutie

Dám Ti jednu dobre mienenú radu. Nesnaž sa pôstom schudnúť! 

Aj keď sa to po pár dňoch pravdaže podarí, efekt nebude navždy. Postiť sa s cieľom schudnúť znamená týrať sa a to nie je správny prístup. Pôstom si však môžeš upraviť stravovacie návyky tak, aby si postupne a prirodzene schudol. Rýchle chudnutie je možné iba vtedy ak vieš čo robíš. Niekoľko mesiacov pred pôstom pravidelne cvičíš a udržuješ svoje telo v aktívnej forme. V opačnom prípade sa môžu vyskytnúť problémy s chrbticou a podobne.

Najprirodzenejšie schudneš ak zmeníš stravovacie návyky, pridáš pohyb na čerstvom vzduchu, ale hlavne, budeš sa mať rád.

Záverom

Akýkoľvek dlhý pôst si vyberieš, bude to len pozitívna očista pre Tvoje telo. Nezabúdaj na zvýšený pitný režim a sleduj reakcie ktoré od svojho tela dostávaš. Môžno budeš niekedy viac unavený, alebo naopak veľmi aktívny. To všetko sú normálne procesy, ktoré k tomu patria. Netlač na seba a svoje hranice posúvaj pomaly. Výsledok bude veľmi pozitívny!

Držím palce!

1 komentár

  1. Wow, klobúk dole! Neviem si ani len predstaviť, že by som viac ako tri dni nič nejedla… Veľký obdiv!!! 🙂

Comments are closed.