Skoky na lane zo železničného mosta

0
667
pozretí

Skákanie na lane je úžasný zážitok. Rozhodne lepší ako bez lana, keďže si to môžeš zopakovať!

Ten pocit, keď si dávaš na seba horolezecký sedák, postavíš sa na okraj mosta  a pozeráš dole, je zážitkom sám o sebe. Výška cca 35 metrov nie je veľa. Stačí však na to, aby si zreteľne videl, kde sa aký kameň a strom nachádza…

Ty ich však minieš!

Si na lane a tvoj zoskok bude zážitkom a prekonaním svojho vnútorného strachu, vyskočením zo svojej komfortnej zóny.

Ako je takéto skákanie možné ?

Systém, ktorý vidíš na videu, je replika takzvanej Kieneovej hojdačky. Vymyslel ju v 70. tých rokoch Francúz Helmut Kien, ktorý si priviazal laná medzi dvomi mostami a ako prvý nabral odvahu skočiť.

Náš systém pozostával z 2ch horolezeckých (dynamických) lán. Kotviace body boli na rôznych miestach od seba a celkový zoskok bol tlmený kladkou kotvenou o nosníky mosta. Tá sa nachádzala zhruba v polovici dĺžky lán a spolu z pružnosťou lán umožnila v celku mäkké pristátie skokanovi. Skákať sa dá v klasickom horolezeckom sedáku so špeciálne upravenou brzdou, ktorá umožňuje skokanovi pohodlné zlanenie dole.

Napriek tomu, že je tento systém v celku bezpečný, neodporúčam ti ho replikovať pokiaľ skutočne nevieš, čo robíš. Každá chyba môže mať veľmi nepríjemné až smrteľné následky. Predtým než sa do skakania pustíš, zisti si o tom čo najviac.