Stopovanie v Gruzínsku

0
683
pozretí

Stopovanie v Gruzínsku je úžasné. Príjemný a ochotný ľudia, nádherná príroda a veľmi chutné jedlo. To všetko robí Gruzínsko zaujímavou destináciou pre oddych, aj z trochou dobrodružstva.

Náš výlet po Gruzínsku trval 2 týždne. Prešli sme ho celé stopom a navštívili miesta ako Batumi, Ureki, Kutaisi, Tbilisi, Mestia a veľa ďalších dediniek po ceste.

Stopovanie v Gruzínsku, mapa GruzinskaKutaisi

Je to v celku malé mesto, turisticky významné hlavne ako križovatka, kedže tu častejšie pristávajú lietadlá z Európy. V meste je možné navštíviť katedrálu z ktorej je veľmi pekný výhľad na mesto, aj pri západe slnka.

Stopovanie v Gruzínsku, Kutaisi

Mestia

Túto horskú dedinku sme navštívili hneď po Kutaisi. Stopom, na ktorý sme čakali ani nie 5 minút sme sa dostali do dedinky Zugdidi, odkiaľ sme si potom zobrali marshutku. Bolo by možné stopovať aj priamo do Mestie, ale jedná sa o vyše 100km cez hory kde neide moc aut a kedže v našom prípade už bol večer, bola to dobrá voľba.

Do Mestie sme prišili v noci, a kedže sme sa nemali už kde ubytovať, policajti nám ponúkli že môžme spať v parku, priamo v centre mesta. Gruzínsky policajti sú super!

Stopovanie v Gruzínsku, Mestia

Dedinka Mestia je východiskovým bodom pre turistku v tomto regióne. My sme sa rozhodli navštíviť ľadovec, ležiaci niekoľko hodín pohodovej cesty od dedinky.

Stopovanie v Gruzínsku, cesta k ľadovcu

Ureki

Pláže z čiernym pieskom som videl prvý krát. Piesok je príjemný teplý a vraj aj liečivý. Do tejto plážovej destinácie sme sa dostali stopom za pár hodín priamo z Mestie. Odporúčam navštíviť ako medzi zastávku na ceste do Batumi.

Batumi

Batumi to je Amerika. Široké a vysvietené ulice, všade blikajúce neóny rôznych farieb, zaujímavá zmena oproti horám. Stopovanie v Gruzínsku, Batumi

Na kamenistých plážach je voda čistá, takže sme si príjemne zaplávali. Mesto je v celku čisté, ponúka veľa atrakcií. My sme navštívili kopec nad mestom, na ktorý sa dá vyviezť lanovkou.

Stopovanie v Gruzínsku, Batumi mesto

Borjomi

Známe kúpelne miesto z minerálnym prameňom Borjomi. Dorazili sme tam večer a vybrali sa asi 5km hore kopcom cez les. Asi po hodine cesty tmavým lesom sme sa dostali na lúku, kde nebola žiadna elektrina, iba ticho, svit hviezd a termálny bazén.

Táto šťastná kombinácia bola pre nás veľmi príjemným a silným zážitkom, kúpať sa v lese, uprostred noci v termálnom bazéne a potom kempovať hneď vedľa. Nádherné miesto!!

Stopovanie v Gruzínsku, Borjomi

Akhaltsikhe

Je stará turecká pevnosť, mimoriadne zachovalá a fotogenická. Príjemné miesto pre človeka ktorého zaujíma história.

Stopovanie v Gruzínsku - Akhaltsikhe

Vardzia

Kláštor vytesaný do skaly. Stovky úzkych chodbičiek a tunelov z nekonečným množstvom okien a rôznych zákutí kde je možné zablúdiť. Veľmi zaujímavé miesto neďaleko Tureckých hraníc.

Stopovanie v Gruzínsku, Vardzia

Tbilisi

Hlavné mesto Gruzínska. Veľmi mi pripomínalo Bratislavu, až na to že Tbilisi má metro. V centre mesta je vidno zopár budov, ktoré nezapadajú do klasickej architektúry mesta. Je to preto, lebo bývalý Gruzínski politik Saakašvili chcel mesto priblížiť viac ku modernej európskej architektúre.

Stopovanie v Gruzínsku, Tbilisi

Záver

Cestovanie po Gruzínsku bol jeden z mojich najlepších výletov. Trval síce len 2 týždne no zážitkov sme mali veľmi veľa. Miesta, ktoré sme navštívili boli nádherné aj zaujímavé no najsilnejšie spomienky si človek aj tak vytvorí z ľuďmi, z ktorými cestuje.

„Happiness only real when shared“

– Christopher McCandless