Ako vybaviť víza do Mongolska

4
4464
pozretí

Počas plánovania cesty Transsibírskou magistrálou som riešil možnosť pozrieť aj Mongolsko. Bolo by škoda vynechať túto krásnu krajinu, keď budem tak blízko nej. Slováci však majú voči Mongolsku od 1.1.2016 vízovú povinnosť, takže bolo potrebné tieto papiere dať dokopy.

Na Slovensku sa Mongolské veľvyslanectvo nenachádza, takže víza sa vybavujú v Prahe alebo vo Viedni. Ak však pôjdeš do Mongolska Transsibírskou magistrálou, odporúčam zvážiť aj možnosť vybaviť ich v sibírskom meste Irkutsk.

Mongolské konzuláty u nás

Keď som cestu plánoval, vymieňal som si emaily s Mongolskou ambasádou v Prahe. Požadovali nasledovné dokumenty:

 • Oficiálna pozvánka alebo detailný plán cesty po Mongolsku
 • Fotografia
 • Vyplnený formulár MongoliaVisaApplication
 • Platný cestovný pas (minimálne 6 mesiacov)
 • Cestovné poistenie
 • Letenka (alebo lístok na vlak)

Víza sa vybavujú 2 týždne a vyplývajúc z emailovej komunikácie, je nutné ich vybaviť osobne, čo v mojom prípade znamenalo navštíviť Prahu, minimálne raz.

Sústredil som sa preto na možnosť vybavenia víz v ruskom meste Irkutsk.

Mongolský konzulát v Irkutsku

Nachádza sa na ulici St. Lapina 11, Irkutsk, RussiaZ ich webovej stránky sa však pravdepodobne veľa  toho nedozvieš, keďže je po mongolsky. Konzulát je otvorený v pracovné dni, ale len od 9-tej do 13-tej hodiny. Hovoria tam rusky a aj niečo po anglicky, takže dohovoriť sa nebude problém. Samotné víza sa tam však vybavujú veľmi jednoducho.

Postup je nasledovný. Budeš potrebovať:

 • Fotografiu pásového formátu
 • Platný cestovný pas
 • Cestovné poistenie(to však predložiť nežiadali)

Víza sa vybavujú na 30 dní s možnosťou predĺženia priamo v Mongolsku. Na územie Mongolska môžeš vstúpiť v rozmedzí 3 mesiacov od požiadania o víza. Mongolské víza stoja cca 30 $ a platiť ich budeš v rubľoch.

Na konzuláte ti dajú vypísať tento formulár. Nie sú tam žiadne záludnosti a až dôjdeš ku kolónke, kde sa vypisuje kontakt a meno hostiteľa v Mongolsku, kľudne tam napíš názov a kontakt na prvý hotel, ktorý ti napadne. Meno a číslo tvojho CouchSurfingového kamoša v Mongolsku bude tiež v poriadku. Ja som tam napísal údaje nejakého luxusného hotela, ktorý mal na konzuláte reklamu. Samozrejme, že som tam potom nespal.

Tetuška pri priehradke ti potom dá číslo účtu aj názov banky, kde to pôjdeš zaplatiť. Ak si sám, toto je presne tá situácia, kedy potrebuješ mať pri sebe 2 pasy, keďže v banke sa potrebuješ pri platbe preukázať pasom, no tvoj prvý pas bude čakať na víza na Mongolskom konzuláte.

Po prevode peňazí som sa s potvrdením vrátil na konzulát, kde mi pas s vízami hneď vydali. Neplatil som nič za expresné vydanie a  celý tento proces netrval dlhšie ako hodinu!

Na záver

Ak ideš Transsibírskou magistrálou a chceš nazrieť aj do Mongolska, rozhodne odporúčam víza vybavovať v Irkutsku. Vybavíš ich v priebehu jedného dňa veľmi jednoducho a keďže konzulát je v meste, spojiť si to môžeš aj s jeho prehliadkou. Irkutsko je pekné mesto, také typicky ruské. Určite tam nájdeš aj infraštruktúru, ktorá nebude v ideálnom stave. Netreba však zabúdať, že v meste je neraz aj -40°C.

Šťastnú cestu želám!

Jozef

4 KOMENTÁRE

 1. Dobrý deň, ak cestujem vlakom z Moskvy do Pekingu kde si môžem po ceste vybaviť vízum do Číny. Ďakujem za odpoveď

  • Vízum do Číny som vybavoval v Ulaanbaatare. Skúšal som to aj v Irkutsku, ale tam mi na ambasáde povedali, že ich vybavím jedine v Chabarovsk, tak preto som zvolil ten Ulaanbaatar.
   V Ulaanbaatare to bolo v pohode, avšak zrýchlené víza (do 2 dní) nám odmietli vybaviť. Platí sa asi $30 a dostali sme ich do týždňa. Celkom sa inak vyplatí mať 2 pasy, keďže jeden je tam nutné nechať.

   Inak, celkom dlho sa tam čaká. My sme prišli skoro ráno ku dverám. Už z diaľky som videl veľkú radu Mongolov, ktorých neustále pribúdalo. Chlapík ktorý to tam riadi a spisuje zoznam, nás poslal na druhú stranu, kde stali asi 5-ti cudzinci. Celkom som sa potešil, že to teda pôjde rýchlo no opak bol pravdou. Prv vybavili celu radu Mongolov, až potom sa pustili do cudzincov.
   Hádam je to tam teraz lepšie 🙂

   Inak sa oplatí mať 2 fotografie pásového formátu pri sebe, lepidlo tam je. Rovnako treba mať vypísané papiere ku vstupu, ale to tam rozdávajú a čas na ich vypísanie bude určite.

   Adresa ambasády je https://goo.gl/maps/LzsvmJ4XDYq a víza sa vybavujú presne v týchto šedých dverách https://goo.gl/maps/oECenKa7MBw

   Šťastnú cestu želám 🙂

 2. Velka vdaka za taketo informacie:) povodne som vsetky viza pozeral na http://www.eviza.sk ale z tych cien som bol zhrozeny:D takze ako citam u teba tak s vizami nie je problem. Vlastne vzdy si ich viem vybavit v krajine pred planovanou krajinou. Ja sa chystam ist transsibirskou magistralou prave naopak, z Pekingu do europy. Preto sa chcem spytat ci toto bude platit aj smerom naspat, cize: viza do mongolska vybavim v cine, do ruska v mongolsku atd…co myslis?

  • Ahoj Jakub, odpisujem trochu neskôr ale hádam je to pre teba ešte aktuálne.
   Určite to bude platiť aj naopak. V Pekingu sú hádam všetky ambasády, dokonca aj do Severnej Kórei sa ide len odtiaľto, takže som presvedčený že to nebude problém.
   Mongoli ti víza dajú určite, kedže sa tam turizmus dosť rozrastá.

   V Ulaanbaatare je Ruská ambasáda, a kedže som stretol veľa cestovateľov ktorí šli práve tú trasu ktorú máš ty v pláne tak víza vybaviť tiež nebude problém. Priprav sa však na to, že pravdepodobne budú chcieť vidieť či máš aj platné Mongolské vízum.(Ja som takto ostal visieť v Kazakhstane keď ku vybaveniu Ruského víza som potreboval dokladovať aj Kazašské vízum, ktoré som nemal – bol som tam na free vízum)

   Inak, pravdaže podľa typu tvojej cesty a finančných možností, môžeš ušetriť vyše dvojnásobok cestovného a vidieť toho oveľa viac ak si z Pekingu do Ulaanbaataru cestu trošku rozkúskuješ. A to napríklad tak, že si zoberieš vlak/autobus do Hohhot v Číne, odtiaľto autobus do Erenhot, odtiaľto Taxi cez hranicu (musíš – hranica je v púšti), a potom zo Zammin-Uud pekne vlakom až do Ulaanbaataru.
   Vlak Peking-Ulaanbaatar je tak trochu komerčná turistická záležitosť a v podstate tam typických Mongolov ani nestretneš – je pre nich drahý.
   Ja som práve tú vyššie uvedenú cestu absolvoval, tak ak budeš mať nejaké otázky kľudne píš.
   Šťastnú cestu!!

Comments are closed.