Ako vybaviť víza do Ruska 2017

0
2628
pozretí

V tomto článku sa budem venovať vybavovaniu víz do Ruska hlavne pre alternatívnych cestovateľov. Ak teda cestuješ na vopred naplánovanú cestu, niektoré body budú pre teba jednoduchšie.

Víza do Ruska sa vybavujú na Ruskej ambasáde, ktorá sídli v Bratislave na Godrovej 4 v Starom Meste. Oficiálne je však možné podávať víza len cez sprostredkovateľa – Ruské vízové centrum.
To sídli na Klemensovej 2A v Bratislave.

Druhy víz

Do Ruska je možné vybaviť jednovstupové a dvojvstupové víza, avšak len na 30 dní bez možností predĺženia. Je však nutné uviesť,  kedy presne do krajiny chceš vstúpiť už pri vypisovaní formulárov, takže si to dobre naplánuj. Na stránke VHS sa píše aj o viacvstupových vízach na 90 dní. O tie som nežiadal , no postup bude určite podobný.

K vybaveniu víz budeš potrebovať

  • Cestovný pas, platný najmenej pol roka po skončení platnosti víz
  • Pozývací list od agentúry alebo súkromnej osoby
  • Vyplnený dotazník na stránke MZV Ruskej federácie
  • Potvrdenie o rezervácií a zaplatení ubytovania na každý deň pobytu

víza do ruska, passport

Rozoberme si tieto kroky podrobnejšie

To že je potrebný cestovný pas je myslím jasné. Ja cestujem s dvoma pasmi a obzvlášť do Ruska ich odporúčam. Cestovným pasom je tam nutné sa preukazovať aj pri každodenných záležitostiach a v prípade, ak by si chcel v Rusku vybavovať víza do ďalšej krajiny, je to veľké plus. Daj si však pozor, aby rusky úradník nezistil, že máš 2 pasy. U nich je to nelegálne a pravdepodobne by ťa to stálo celkom dosť času a možno aj peňazí dokázať mu, že v našej krajine je to normálne.

V prípade pozývacieho listu je situácia zaujímavá. Stretol som ľudí, ktorí skúšali vybavovať pozvanie cez známu osobu v Rusku a vo väčšine prípadov toho celkom ľutovali. Je s tým príliš veľa papierovania + osoba, ktorá ťa pozýva, za teba zodpovedá v plnom rozsahu.

Keď som hľadal informácie o vízach do Ruska, tiež som túto možnosť zvažoval, no potom som dostal typ na ruskú cestovku, ktorá to vybaví za 13€ vybaví. V prípade, že plánuješ cestu po Rusku alternatívnym spôsobom a neplánuješ sa všade registrovať, toto je tá správna voľba..

Otvor si ich stránku, vypíš tam mestá a hotely, ktoré chceš navštíviť. Neľakaj sa toho, že nebudeš spať presne tam, kde to napíšeš. Niečo tam napísať musíš, no hlavne si poznač, čo im tam píšeš.
Hneď po zaplatení ti príde emailom pozvánka. Ak by si však potreboval niečo na nej zmeniť, kľudne ich kontaktuj. Mne poslali prerobenú pozvánku ani nie do pol hodiny.

Otvor si stránku MZV Ruskej federácie a vyplň dotazník. Stránka nie je moc užívateľsky prívetivá, takže si dávaj pozor, na čo klikáš. Mestá, kde budeš spať, napíš rovnaké, ako máš na pozývacom liste. Až to dokončíš, dotazník si vytlač.

Rezervácia ubytovania

Ďalej budeš potrebovať potvrdenie o rezervácii a zaplatení ubytovania. Tu máš prakticky 2 možnosti. Jednou z nich je naplánovať si cestu, urobiť rezervácie, zaplatiť ich a predložiť príslušné dokumenty. Ak však ešte nevieš, kde budeš spať,  prípadne ideš stopom, budeš využívať CouchSurfing alebo cestuješ Transsibírskou magistrálou, bude to komplikovanejšie.

Jednou z možností je rezervovať si hostely v mestách, kde budeš spať, teda aspoň podľa pozývacieho listu. Na booking.com je možnosť stornovať rezerváciu. To znamená, že si riadne vyplníš rezerváciu, dostaneš potvrdenie o rezervácii na svoj email a rezerváciu zrušíš, bez poplatku.

Ak však pri vybavovaní víz natrafíš na mimoriadne iniciatívneho úradníka, je možné, že bude od teba požadovať aj potvrdenie o zaplatení rezervácie.
V tomto prípade máš možnosť alebo rezerváciu zaplatiť alebo im dať papier, na ktorom je rezervácia už zaplatená.

Papiere máš vybavené, kam s nimi ?

Navštíviš osobne alebo cez splnomocnenú osobu Ruské vízové centrum na Klemensovej 2A v Bratislave a oni ti do dvoch týždňov vystavia víza. Tie ti potom prípadne vedia zaslať aj poštou na adresu, ktorú uvedieš pri podávaní víz.

Zhrnutie

Pokiaľ ideš do Ruska na výhradne turistické účely. Nebudeš vstupovať do území, na ktoré treba špeciálne povolenia a ani nijakým vážnym spôsobom narúšať ich legislatívu, nebudeš mať problém. Rusko je byrokratická krajina, pas potrebuješ pri každej maličkosti. Aj pri nastupovaní do vlaku či zmene peňazí na ulici, no sú to len rýchle kontroly, nič seriózne.

Prajem ti príjemný pobyt v Rusku. Na tvoje postrehy z vybavovania víz sa teším v komentároch 🙂