Zimný výstup na Slavkovský štít

0
755
pozretí

Začíname v Starom Smokovci. Dvaja. Nikomu inému sa po Veľkonočnom prejedaní stúpať hore moc nechcelo. Auto parkujem tesne pred značkou Starý Smokovec. Jediné miesto kde sa dá ako tak rozumne zadarmo zaparkovať.

Výstup na Slavkovský štít

Trasa začína výstupom na Hrebienok, kde sa potom po chodníku Tatranskej magistrály dostávame ku križovatke Slavkovského štítu. Trasu je možné absolvovať aj priamo bez zachádzky na Hrebienok, mne sa však táto trasa viac páčila.

V tomto bode už začína pásmo kosodreviny. Kľukatým chodníkom prechádzame lesom, ktorého stromy postupne rednú až zhruba po pol hodine prichádzame ku Slavkovskej vyhliadke.výstup na Slavkovský štít, hory

Je tu zábradlie a nádherný výhľad na okolité štíty. Veľmi pekné miesto na načerpanie nových sil k ďalšiemu výstupu.

Vysokohorský terén

Odtiaľ trasa pokračuje strmo hore kamenným chodníkom. Kosodrevinu vidno už len sporadicky a nastupujú prvé snehové polia. Po asi hodine cesty je už celý chodník pod snehom. Sneh je mäkký, šmýka sa. Obúvam teda mačky v ktorých sa už kráča istejšie.

výstup na Slavkovský štít, mačky
výstup na Slavkovský štít

Na vrchole

Očarení nádhernými výhľadmi vychádzame na vrchol Slavkovského štítu, kde stretávame aj ďalších turistov. Nie je ich tu veľa. Napriek peknému počasiu platí stále uzávera takže je tu len zopár ľudí. Z vrcholu je nádherný kruhový výhľad na celé Tatry. Vidno odtiaľ aj Gerlachovských štít v celej svojej kráse.

výstup na Slavkovský štít, Gerlachovský štít
Gerlachovský štít

Oddychujeme, užívame si výhľady. Tá 5 hodinová túra za to stála!

Záverom

Slavkovský štít je moja obľúbená tatranská turistika. Ak by som ti mal však odporučiť obdobie kedy sa vybrať, choď v jari. Skúšal som to v zime a mimo toho, že sa to ochranárom moc páčiť nebude, nájdeš tam záveje snehu a bez výbavy to bude pre teba ťažké (ja som sa otočil). V lete to musí byť tiež zaujímavá túra, no daj si pozor na dostatok vody, keďže počas celej cesty nebude žiaden prameň ani chata.

Príjemnú túru a nádherné výhľady Ti želám!